Práce na dobytkářské farmě Kuchyňa, SVK – září 2015

Letos podruhé jsme se sešli opět na Slovensku, kde nás čekaly dva dny práce se dvěma stády.

Poslední letní pondělí letošního roku, za světla vycházejícího slunce buckaroos nasedlali koně a vyrazili na horní vzdálenější pastvinu, která má rozlohu asi 350 ha. Společně s asi 300 hlavým stádem krav, patří tato pastvina i stádu koní, což dal místní hřebec hned zpočátku jasně najevo a své území si značně bránil.

Úkolem pro 12 jezdců bylo sehnat stádo do ohrady, kde se v jedné polovině lasovali a značkovali telata a v druhé skupinka 3-4 jezdců třídila stádo a posílala jednotlivé kusy do fixační klece.

Práce bylo dostatek až do večera a i přesto, že jsme se tentokrát sešli v opravdu velkém počtu, tak měl každý co na práci.

Druhý den nás čekalo o něco početnější stádo, cca 180 krav, 20 jalovic, 150 telat různého věku a 4 plemenní býci na pastvině o rozloze 200 ha. Buckaroos se rozmístili kolem stáda, které čekalo na druhé straně pastvin. Při sehnání stáda dohromady, a při prvních pokusech s ním manipulovat a posouvat ho směrem k bráně ohrady, šly krávy i přes tlak koní a rozutekly se zpátky do pastvin. Nakonec se pomalým tempem stádo znovu podařilo sehnat dohromady, 10 jezdců ho obstoupilo a dvá s ním pohybovali směrem k bráně. Postupně se do ohrady vměstnaly všechny krávy a koně čekal krátký zasloužený odpočinek před další prací.

Po příjezdu pana veterináře jsme stejně jako předešlý den v jedné části ohrady třídili a oddělovali jednotlivé kusy, v druhé se pak lasovali a značkovali telata. K obědu jsme dostali výborný guláš (máme rádi obědy uprostřed pastvin, balík sena může sloužit jako perfektní stůl!) 🙂 a po obědě jsme opět až do západu slunce lasovali, třídili, značkovali…

Večer, při společném posezení nás všechny potěšila pochvala a také to, že Honzovi nepraskla žilka… 😉

Skvěle strávené poslední letní dny tohohle roku, povedená práce, parádní počasí, hodní býci a bezvadná parta lidí… Těším se na příště! 🙂

Míša Prajerová

Místo fotek vám tentokrát přinášíme úžasné video, které dala dohromady Eliška Horáčková. Užijte si ho. 😉